vineri, 18 septembrie 2009

Mutu salveaza din nou Parma

Adrian Mutu si-a facut un obicei din a salva Parma de la esecuri. Dupa ce duminica trecuta aducea trei puncte pretioase in intalnirea cu Atalanta Bergamo, joi seara internationalul roman si-a repetat isprava si in Cupa UEFA. Cu un sfert de ora inaintea sfarsitului partidei cu Wisla Cracovia, din turul doi al competitiei, Mutu a reusit sa inscrie golul de 2-1, aducandu-si astfel o contributie extrem de importanta in vederea calificarii in turul trei. Evolutia lui a fost apreciata de publicatiile din Italia, care i-au acordat din nou cea mai mare nota din echipa Parmei. Daca ziua de joi i-a purtat noroc lui Mutu, nu acelasi lucru se poate spune si despre Mircea Lucescu si Daniel Pancu. Besiktas a fost lovita de ghinion cu 20 de secunde inainte de expirarea minutelor de prelungire dictate de arbitru in partida din deplasare cu Deportivo Alaves, incheiata 1-1. Formatia turca a pierdut printre degete o victorie meritata, fiind egalata de spanioli in minutul 93, dupa ce condusese pe tabela aproape 60 de minute prin autogolul lui Karmona. Golul spaniolilor a fost contestat la final de Mircea Lucescu si de oficialii lui Besiktas. "Am ratat victoria din cauza acestui arbitru care nu e capabil sa conduca meciuri internationale. Sa plece in tara lui si sa arbitreze acolo. Toata lumea a vazut cum la faza golului a transformat aut-ul de poarta in corner", a spus "Il Luce", a carui cauza a fost sustinuta si de ziarele din Turcia, care l-au facut hot si bandit pe centralul ceh Michal Benes. Rezultatul de joi prelungeste recordul tehnicianului roman, care nu a mai fost invins de 226 de zile, atunci cand antrena pe Galatasaray.