duminică, 17 februarie 2008

DANSUL 'DIAVOLILOR'

Pustii lui Wenger nu au facut fata iadului de pe “Old Trafford”.

Lejeritatea si precizia cu care Manchester a învins-o aseara pe Arsenal a surprins asistenta de pe “Old Trafford”.

“Tunarii”, liderii la zi din Premier League, cu un avans de cinci puncte chiar în fata adversarilor de aseara, au venit la Manchester fara opt jucatori importanti în lot, lasati acasa din cauza accidentarilor sau a altor probleme. Dar aceste motive nu pot fi invocate de cei de la Arsenal si în niciun caz nu pot scuza scorul umilitor încasat. Rooney a deschis balul în minutul 16, marcând cel de-al saselea gol din cariera în fata lui Arsenal. Pe fondul unei dominari totale a “diavolilor”, acestia au majorat rapid scorul, peste alte patru minute, prin Fletcher, acesta finalizând cu capul o actiune purtata de Nani pe partea stânga. Pentru ca si portughezul trebuia sa iasa în fata, golul de 3-0 i-a apartinut. Dupa o pasa în diagonala de 30 de metri, conationalul lui Cristiano Ronaldo a preluat cu piciorul drept si a sutat de la marginea careului mare, cu stângul, în coltul lung. Acesta a fost si scorul la pauza. Arsenal nu mai primise mai mult de un gol în Cupa Angliei de 20 de meciuri.

Partea secunda a debutat cu eliminarea lui Eboue, elevii lui Ferguson au ridicat piciorul de pe acceleratie, dar, cu toate acestea, Arsenal nu s-a apropiat prea periculos de poarta lui Van der Saar. Ultimul gol al meciului a venit de la Fletcher, tot în urma unei centrari a lui Nani.